Przeprowadzka do Niemiec

Planujesz przeprowadzkę do Niemiec? Dobrze trafiłeś! Tu znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz wynająć mieszkanie w Niemczech

Szukasz mieszkania w Niemczech i nie wiesz od czego zacząć? Tu znajdziesz pierwsze kroki, które powinieneś zrobić, jeśli chcesz się przeprowadzić do Niemiec

1. Znaleźć odpowiadające mieszkanie

Wynajem mieszkania w Niemczech różni się od tego w Polsce. Większość mieszkań są wynajmowane całkowicie puste. To znaczy bez mebli i bez kuchni. Wyjątkiem jest łazienka, która jest zazwyczaj wykończona. Istnieje możliwość odkupienia kuchni i niektórych mebli od poprzednich właścicieli, ale to trzeba osobiście uzgodnić. Istnieje możliwość wynajęcia mieszkania częściowo umeblowanego lub całkowicie umeblowanego. Takich ofert jest jednak znacznie mniej na rynku oraz cena za taki wynajem będzie wyższa niż w przypadku wynajmu mieszkania pustego. Gdzie znaleźć mieszkanie w Niemczech? Poniżej znajdziesz najbardziej popularne portale.

Popularne strony internetowe do wyszukiwania mieszkań w Niemczech

Znajdziesz tu nie tylko oferty mieszkań, ale także różne przedmioty sprzedawane przez innych użytkowników. Trochę tak jak polski OLX.  

Znajdziesz tu mieszkania do kupienia i wynajmu od osób prywatnych jak i od agencji.

Mieszkania i domy do kupna/ wynajmu. 

Jeśli jesteś studentem lub szukasz czegoś "na teraz" lub "na szybko" warto rozważyć wynajęcie tylko pokoju na początek swojego pobytu. Nie wiążesz się długoterminową umową najmu, i po przyjeździe, możesz porozglądać się za czymś na stałe.

Współdzielenie mieszkania jest bardzo popularne w Niemczech i nazywa się Wohngemeinschaft, w skrócie WG. Pokoje do wynajęcia możesz znaleźć na stronie internetowej:

– wg-gesucht.de

Jeśli szukasz już umeblowanego mieszkania to oferty możesz sprawdzić na

-zeitwohnwelt.de

2. Umów się na oglądanie mieszkania

Najlepiej, jeśli przyjedziesz na 2-3 dni do danego miasta, gdzie planujesz się przeprowadzić i zorganizujesz kilka wizyt w tym samym terminie. Podstawowy czynsz w j. niemieckim nazywa się Kaltmiete. Należy jednak liczyć się z tym, że dodatkowo trzeba opłacić wywóz śmieci, ogrzewanie, zużycie prądu i wody. Podstawowy czynsz + opłaty to Warmmiete. Jest to ostateczna cena, którą trzeba co miesiąc uiścić za wynajem mieszkania. Cena ta może co miesiąc różnić się od siebie, w zależności ile zużywasz wody i prądu. Kaucja za mieszkanie, którą trzeba wpłacić wynosi zazwyczaj dwu- lub trzykrotność czynszu. 

Jak już wcześniej wspomniałam, duża część mieszkań jest wynajmowana całkowicie pusta i bez kuchni. Ja osobiście polecam, znaleźć mieszkanie, w której jest już kuchnia i odkupić ją od poprzedniego właściciela. (podczas wyszukiwania mieszkań można zaznaczyć w filtrach przy wyposażeniu „Ausstattung”, że powinna być kuchnia „Einbaukuche”.) Budowa kuchni od zera wyniesie około 3000 euro, a poprzedni najemcy sprzedają ją za połowę ceny. Jest to bardzo wygodne, ponieważ masz dostęp do kuchni już od początku przyjazdu, nie musisz szukać firmy, która Ci tą kuchnię zbuduje i generalnie masz mniej zmartwień. Resztę umeblowania możesz skompletować odkupując rzeczy od innych na Kleinanzeigen. Znajdziesz tam dobre wyposażenie, za połowę tego co musiałbyś zapłacić w sklepie za nowy przedmiot.       

3. Zbierz niezbędne dokumenty

Gdy już zdecydujesz się na jakieś mieszkanie, kolejnym krokiem będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów do wynajmującego. Mieszkania zazwyczaj są wynajmowane przez agencje. Każda agencja ma swoją procedurę i wymagane dokumenty. Jednak zazwyczaj wymagane jest 

– dowód osobisty lub paszport,

– zaświadczenie od poprzedniego najemcy, że nie zalega się z czynszem,

– umowa pracy lub zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu,

– potwierdzenie przychodu z ostatnich trzech miesięcy,

– wypełniony formularz przesłany wcześniej przez agencję. 

Po złożeniu dokumentów, agencja sprawdza, czy twoje dochody będą wystarczające, aby opłacić czynsz. Jeśli wszystko się zgadza, kolejnym krokiem będzie umówienie terminu na podpisanie umowy. Czas trwania umowy zazwyczaj wynosi rok lub dwa lata. 

Jeśli będziesz chciał wcześniej wyprowadzić się z danego mieszkania, najlepiej będzie jeśli poszukasz nowego najemcę na swoje miejsce.  W przeciwnym przypadku, kuchnia która znajduje się w mieszkaniu, musi zostać usunięta i ściany muszą zostać pomalowane od nowa na biało. Jeśli sam znajdziesz swojego następcę, kuchnię możesz odsprzedać i dogadać się co do ścian. 

4. Zorganizuj przewóz rzeczy

Najprostszym sposobem jest przetransportować swoje rzeczy autem. Jednak wiadomo.. jeśli mamy zbyt dużo rzeczy to może okazać się, że nasz samochód jest zbyt mały. W takim wypadku, możesz wypożyczyć auto dostawcze z jednej z wypożyczalni aut. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie zewnętrznej firmy zajmującej się przeprowadzkami. Takich przedsiębiorstw w Niemczech jest mnóstwo, ponadto na różnych grupach facebookowych możesz znaleźć ogłoszenia firm oferujących takie usługi. Może okazać się, że jacyś rodacy, którzy już mieszkają w Niemczech, zajmują się przeprowadzkami. Jeśli nie znasz języka niemieckiego, skorzystanie z usług Polaków, z pewnością ułatwi przenosiny.  

Po przyjeździe do Niemiec, w ciągu tygodnia musisz zarejestrować i zameldować się w mieście. Do tego potrzebna będzie umowa o pracę, umowa najmu i dowód osobisty.  

Znajdź mieszkanie

Mieszkania znajdziesz na powyżej wymienionych stronach internetowych. Dostosuj filtry do swoich potrzeb aby zawęzić pole wyszukiwania ofert.

umów się na oględziny mieszkania

Zorganizuj wcześniej przyjazd na 2-3 dni przed przeprowadzką. Spróbuj umówić jak najwięcej wizyt różnych mieszkań na jeden dzień.

zdobądź niezbędne dokumenty

Wymagane dokumenty różnią się w zależności od najemcy. Jednak najczęściej wymagane są dowód tożsamości, umowa o pracę i zaświadczenie o braku długów u poprzedniego najemcy.

pakuj manatki i Hallo Deutschland!

Po udanej weryfikacji, zostaje tylko podpisanie umowy, spakowanie swoich rzeczy i przyjazd do Niemiec!

Jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że był pomocny, byłabym wdzięczna za okazanie małego wsparcia. W tym celu możesz przejść do zakładki na górze „Okaż wsparcie” lub kliknąć poniżej i postawić mi symboliczną kawę 🙂

A ty? Do którego miasta w Niemczech chciałbyś się przeprowadzić?

Daj znać koniecznie w komentarzu!

Dodaj komentarz