Hiszpania
Gran canaria
Kontynent w minaturze – mój trip kamperem dookoła wyspy
Najważniejsze infomacje o Gran Canarii
Położenie: ocean Atlantycki, część archipelagu Wysp Kanaryjskich
Stolica: Las Palmas de Gran Canaria
Język: hiszpański
Średnie temperatury: 17(zimą) -24 (latem) °C
Czas: Zachodnioeuropejski (UTC +0) , prościej, jedna godzina do tyłu 🙂
Lotnisko: Aeroporto de Gran Canaria (LPA), 18 km na południe od Las Palmas
Na mapie możecie również widzieć niektóre miejsca, które odwiedziłam.
WARTO WIEDZIEĆ!
W turstycznych miejscach i miastach nie ma problemu, aby dogadać się po angielsku. W Gran Canarii można spotkać mnóstwo Niemców, zatem jeśli ktoś chce może i tam poszprechać.
Jeśli jednak wybieracie się do mniejszych miejscowości, musicie być przygotowani na to, że ludzie tam nie mówią po angielsku. Dlatego minimalna znajomość języka hiszpańskiego może być niezwykle pomocna. Nie ma jednak co się bać, bo język hiszpański jest niezwykle intuicyjny, ponadto ludzie są przyjaźnie nastawieni. Z pewnością dogadacie się z każdym 🙂
MOJA WYCIECZKA
Na Gran Canarię wybraliśmy się w listopadzie 2021 liniami Ryanaira z Berlina. Plan był jeden – zwiedzić jak najwięcej miejsc. Naturalnie najprostszym rozwiązniem wydawało się wynajęcie auta. Ze względu na COVID-19, ceny wynajęcia aut na Kanarach są obecnie wysokie (około 70 EUR). Nam jednak szczęśliwie udało się znaleźć super ofertę wynajmu kampera na airbnb. (Z czystym sumieniem mogę gorąco polecić Simona. Link tutaj.)
Muszę przyznać, że wynajęcie i zwiedzanie kamperem to było coś co chciałam już od dawna spróbować w swóim życiu i jestem zachwycona!! Codziennie pobudka w innym wyjątkowym miejscu, swoboda wyboru i niezależność to coś co bardzo cenię. Nie mogę już się doczekać kolejnego razu. 🙂
Całą wyspę zwiedziliśmy w 6 dni, robiąc około 450 km. Pomimo wyjazdu w listopadzie, pogoda była słoneczna (ok. 20-23 st.) Udało sie nawet opalić i popływać 🙂
Szczerze mówiąc, Gran Canaria nie zrobiła na mnie dobrego pierwszego wrażenia. Przylatując do Las Palmy widzi się z samolotu głównie skały i piach. Pomimo tego, stwierdzam po spędzeniu tam czasu, że wyspa jest przepiękna i warto ją odwiedzić. Nie bez powodu jest nazywana małym kontynentem. Są tam wszelkiego rodzaju krajobrazy. W górach krajobrazy przeplatają się ze sobą, zielone lasy mieszają się ze skałami i malowniczymi jeziorkami. Mówią również że wyspa na północy jest chłodniejsza i pogoda gorsza. My jednak tego nie zauważylismy.
Poniżej znajdziecie opisy miejsc, które zwiedziłam, wskazówki dotyczące podróżowania po Gran Canarii i moje osobiste spostrzerzenia.
Plaza de Santa Ana w Las Palmas.
ODWIEDZONE MIEJSCA
Las Palmas
Największe miasto i stolica Gran Canarii. I jakoś specjalnie mnie nie zachwyciło. Duży zgiełk, pełno aut, mur i beton. Żałuję, że wcześniej nie wiedziałam, że znajduje się tam duży port, z którego można wybrać się na sąsiadujące wyspy (Fuerteventurę, Teneryfę, Lanzarote). Gdybym miała więcej czasu z chęcią odwiedziłabym najmniejszą z wysp – El Hierro.
Miejsce, które najbardziej mi się tam podobało to Aquarium Poema del Mar. Wstęp kosztował 25 EUR, całość oceanarium jest podzielona na trzy części: JUNGLE, PLAYA BEACH i DEEP SEE. W akwarium można zobaczyć różne stworzenia morskie. Mi szczególnie w pamięci pozostały koniki morskie, meduzy, różne skorupiaki i… OGROMNE akwarium z płaszczkami, rekinami i różnymi rybami, o których nazwach nawet nie mam pojęcia. Bardzo fajne jest to, że przy każdej wystawie znajduje się interaktywny ekran, gdzie są przedstawione w bardzo czytelny sposób informacje o zwierzętach. Przy wejściu do oceanarium można również pobrać darmową aplikację, która posłuży Wam jako przewodnik. Informacje sa przedstawione w języku hiszpańskim, niemieckim oraz angielskim. Mi osobiście aplikacja nie przypadła do gustu, ale za to interaktywne ekrany – punkt w dziesiątkę. Ogólna ocena 5/5.
W mieście znajduje się również duża kamienista plaża.
Maspalomas
Drugie co do wielkości miasto to Maspalomas. Najbardziej turystyczną atrakcją są tam wydmy Las Dunas de Maspalomas, które znajmują ponad 400 hektarów (!). Każdy zatem znajdzie kawałek dla siebie, aby pospacerować, zrobić zdjęcia, odpocząć. Wydmy szczególnie pięknie wyglądają przy zachodzie słońca, gdy blask słońca mieni kryształki piasku. Na początku wydm znajduje się długi deptak, gdzie znajdziecie niezliczoną ilość restauracji i sklepików, gdzie możecie kupić pamiątki.
Będąc w Maspalomos warto wybrać się do niedaleko położonego parku zoologicznego PARK PALMITOS, gdzie ich główną atrakcją są delfiny. Poza tym, w ogrodzie znajdują się różne zwierzęta: ptaki, gady, motyle, małpy itd. Największa atrakcja to specjalnie przygotowane programy artystyczne. Jeden jest z delfinami, gdzie zobaczymy sztuczki akrobatyczne z ich udziałem, a drugi z dzikimi ptakami, gdzie pokazywane są ich umiejętności łowcze. Na koniec pokazów można sobie zrobić zdjęcie z delfinem (20 EUR) lub orłem amerykańskim (10 EUR). Zdjęcia są potem odbierane przy wyjściu z parku. Byłam na obydwu przedstawieniach i muszę powiedzieć, że niezmiernie mi się one podobały. Ptaki można było zobaczyć z bardzo bliska i przyjrzeć im się dokładnie. Z kolei delfiny wykonywały niesamowite akrobacje w powietrzu. Występy są już wliczone w cenę i nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Występy odbywają się dwa razy w ciągu dnia.
Ptaki: 11:30, 15:00,
Delfiny: 13:30, 16:00.
Wstęp do parku to 32EUR. Bilety można również kupić na stronie internetowej tutaj. Są wówczas o ciut tańsze niż jakbyście kupowali na miesjcu.
W razie gdybyście musieli wyjść z parku, ale chcieli wrócić tego samego dnia, możecie to zrobić. Należy tylko poinfomować obsługę przy recepcji. Przybijają wam wówczas pieczątkę na rękę, którą później musicie pokazać przy ponownym wejściu.
Niedaleko parku znajduje się niewielkie jezioro La Gambuesa Dam, które jest idealnym miejscem na kemping.
Mniejsze miejscowości
Mogán
Niezykle malownicze miasteczko, najbardziej turystyczny kurort na wyspie. Może niektórym przypominać włoską Wenecję, ze względu na liczne kanały w mieście. Poza tym znajduje się tam wielka przystań jachtowa. Miłośnikom przyrody spodoba się to, że jest to dobre miejsce do obserwowacji waleni. Niestety, do Mogan dotarliśmy późnym wieczorem szukając miejsca na kemping. Ze względu na turystykę, miasto było niezwykle tłoczne i trudno było znaleźć miejsce z dala od zgiełku, dlatego nie zostaliśmy tam na długo.
Galdar
W Galdar znajdziecie wiele wąskich ładnych uliczek i deptak z lokalnymi sklepikami. Nie jest to turystyczna miejscowość i raczej spotkanie tam głównie mieszkańców. W centrum znajduje się ładny kościółek, na przeciw którego znajdziecie pięny park z fontanną.
Aruas
Kolejne niezbyt turystyczne miasteczko. Jednak muszę przyznać, że niesamowicie mi sie podobało. W centrum znajduje się katedra Parroquia de San Juan Bautista z której następnie możecie kierować się deptakiem do małego parku. Auto możecie zostawić zaraz koło katedry, znajduje się tam duży bezpłatny parking. Niedaleko znajduje się też punkt widokowy na miasto, który znajduje się raczej na uboczu miasta, więc można i tam zostać na noc.
Teror
Baza wypadowa na wycieczeki trekkingowe. Mi to sprawiło niesamowitą frajdę przedzieranie się przez gąszcz krzaków bez świadomości co będzie dalej. Tabliczki pojawiały się sporadycznie,a gąszcz był przynajmniej dwa razy większy ode mnie. Po drodze do El Alamo weszliśmy na szczyt, natknęliśmy się na jaskinie, a potem błądziliśmy wąskimi ścieżkami szukając drogi, która poprowadzi nas z powrotem do miasta. Części ścieżek nie polecam osobom z dziećmi, bądź ludziom straszym, gdyż zejścia są momentami strome i wąskie. Nie ma zabezpieczeń belkami, a ścieżki prowadzą po urwiskach. Widoki są jednak niesamowite.
Plaże
Większość dzikich plaż znajdujących się na Gran Canarii są kamieniste. Te znajdujące się w miastach zdarzają się również piaszczyste. Woda jest oczywiście przezroczysta i ciepła. Jeśli planujecie głównie plażing i kąpiele w morzu, weźcie koniecznie ze sobą buty do wody. Skały i kamienie w wodzie są niezwykle śliskie,a zapewne nikt z Was krzywdy sobie zrobić nie chce. Z przykrością muszę napisać, że część plaży jest bardzo zaśmiecona. W niektórych miejscach ilość plastiku była przerażająca i wydaje się, że nikt o to nie dba.
Przy i na plażach można znaleźć kraby, ślimaki, kolorowe rybki oraz jaszczurki.
Plaże w miastach są zazwyczaj wyposażone w darmowe prysznice i toalety. Można również spotkać nudystów. 😉
Góry i jeziora
Jadąc w góry, należy zdawać sobie sprawę, że drogi są wąskie, a podjazdy strome. Warto wynająć auto z lepszym i mocniejszym silnikiem niż auto do jazdy po mieście. Szczególnie, jeśli planujecie wycieczkę po górach. Fiat punto 1.2 czy podobne nie da rady w większości miejscach. Wybierając się w góry również warto sprawdzić najpierw pogodę, ważne żeby była bezchmurna. Pogoda na górze może się szybko zmienić. Pomimo że, my wybraliśmy się w ciepły słoneczny dzień, pojawiły się szybko chmury i z największego szczytu nic nie mogliśmy widzieć. Na największy szczyt Pico de Las Nieves wjedziecie autem. Na górze częściowo stacjonuje wojsko, więc niektóre widoki mogą być przysłonięte przez wieże radiowe. Z kolei, aby dojść do świętej skały Roque Nublo będziecie musili zatrzymać się na parkingu i iść około 3 km (1-1,5h spacerku). Widoki są na prawdę zapierające dech w piersiach.
Jadąc pomiędzy szczytami natkniecie się na wiele malowniczych jeziorek z miejscami do kempingowania.
Transport, przydatne aplikacje i przykładowe ceny
Jeśli nie wynajmujecie auta, ale chcielibyście się przemieszczać to po wyspie kursują autobusy firmy GLOBUS. Informacje o kursach znajdziecie w aplikacji GUAGUAS GLOBAL lub na stronie internetowej tutaj. My skorzystaliśmy z ich usług, aby dostać się do Maspalomas i z powrotem na lotnisko. Cena z lotniska do Maspalomas to 4.10 EUR.
Jeśli chcielibyście wybrać się na sąsiednie wyspy kanaryjskie (Lanzarote, Fureventura, Teneryfa) to z Las Palmas kurusją promy. Niektóre z nich możecie znaleźć tutaj.
W niemalże w każdnym miejscu zapłacicie za usługi kartą kredytową, dotyczy to również autobusów.
W okresie, w którym byliśmy ceny były bardzo przystępne. Już za 10 EUR można było kupić sycący obiad. Cena kieliszka wina to około 2,5 EUR, kawy – 1,5 EUR. Przykładowe ceny napoi i dań znajdziecie obok.
Popularne sklepy spożywcze, gdzie możecie zrobić zakupy to SuperDino, Mercadona, Spar, Lidl.
Na wyspie nie zawsze działa internet, dlatego zawsze lepiej pod ręką mieć mapę offline. Mapy offline możecie pobrać na Google maps albo pobrać aplikację MAPS.ME.
Przy planowaniu wycieczki, szczególnie w góry, warto sprawdzić zachmurzenie i wiatr, aby widoczność była dobra. Wiatr możecie zawsze sprawdzić na aplikacji Windfinder.
Informacje przy podróży kamperem
Zgodnie z prawem, kempingowanie na Gran Canarii jest dozwolone, ale nie z namiotem. Czasami można też znaleźć miejsca, gdzie wyraźnie jest napisane, że kempingowanie w tym miejscu jest zabronione. Aplikacja, która najbardziej nam się przydała przy kempingowaniu to park4night. Zaznaczone są tam miejsca, gdzie możecie zostać na noc, oceny i recenzje miejscówek oraz stacje lub miejsca, gdzie możecie uzupełnić wodę. Cena za wodę to około 1 EUR za 5 minut napełniania zbiornika. Nie na każdej stacji, możecie znaleźć punkt poboru wody, dlatego zawsze lepiej najpierw się upewnić.
Przykładowe ceny na Gran Canarii
Podane ceny obowiązywały w listopadzie 2021. Nie mam gwaracji, że sezonowo się nie zmieniają.